Jak dbać o wykładzinę w domu? Czyszczenie i konserwacja
- Szczegóły
Wykładzina w domu wbrew pozorom wcale nie jest reliktem przeszłości. Wiele osób nadal chętnie korzysta z tego sposobu aranżacji posadzki, aby skutecznie izolować się przed chłodem, a zarazem zyskać przytulny element dekoracyjny. Problematyczne, ale tylko z pozoru, może być utrzymanie wykładziny w czystości. Podpowiadamy, jak należy ją prać i konserwować, aby przez długi czas zachwycała swoim estetycznym wyglądem.
Konserwacja wykładziny PCV
Pierwszą czynnością pielęgnacyjną, jaką musisz wykonać po zamontowaniu wykładziny, jest zakonserwowanie jej. Zabieg wykonaj raz, na samym początku, a potem cyklicznie powtarzaj. Dotyczy to głównie wykładzin z PCV, które narażone są na ścieranie. Ich powierzchnię należy zabezpieczać dla zachowania pięknego połysku. W miejscach, w których przebiegają ciągi komunikacyjne, posadzka szczególnie narażona jest na zabrudzenia i zarysowania. Stąd konieczność przeprowadzania okresowych przeglądów oraz korzystania z polerki mechanicznej do usuwania drobnych mankamentów.
Uporczywe plamy usuwane są przy pomocy m.in. rozcieńczonego wybielacza, spirytusu czy benzyny ekstrakcyjnej. Po pewnym czasie od naniesienia należy je spłukać. W ten sposób plama powinna zniknąć albo wyblaknąć. Dalsze pranie całej wykładziny pozwoli na jej ostateczną likwidację.
Czyszczenie wykładziny dywanowej
Wykładziny podłogowe są montowane na stałe, dlatego odpada ściąganie ich, trzepanie czy mycie w pralniach. Stosuje się środki miejscowe, czyli odkurzanie oraz pranie z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów takich firm jak Uzin, Bostik i Weber. Kluczowe jest, aby środki piorące, podobnie jak metoda czyszczenia zostały dostosowane do charakteru pokrycia, skali i rodzaju zabrudzeń.
Jeżeli plamy występują miejscowo, to przed czyszczeniem całej wykładziny należy najpierw skupić się na ich wywabieniu. W tym celu na pozostałości po winie, atramencie, farbie, owocach czy krwi należy nanieść dozę środka odplamiającego, szamponu do dywanów, proszku absorpcyjnego lub 5% roztworu amoniaku. Popularne są też substancje zrobione ze składników spożywczych np. octu czy sody.
Podstawowa rada brzmi:
Zabrudzenia powstałe z kawy, wina, herbaty lub innych trudnych do wywabienia produktów, usuwaj natychmiast. Jeżeli zostawisz je na dłużej to wnikną w głąb włosia, a ich usunięcie może nawet okazać się niemożliwe.
Pamiętaj też o regularnym odkurzaniu wykładziny, aby uniemożliwić okruszkom czy sierści wbijanie się w materiał. Jeżeli zostaną wgniecione butami ich późniejsze usunięcie będzie znacznie utrudnione.