Koszty położenia wykładziny. Jak wyliczyć potencjalny wydatek?
- Szczegóły
Dywan jest efektownym wykończeniem pomieszczeń, jednak nie wszędzie można go użyć. W sytuacji, gdy istnieje niebezpieczeństwo kontaktu z wodą lub konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny, alternatywą mogą być wykładziny dywanowe, podłogowe z PCV lub wykładziny z linoleum. Dzięki ich wykorzystaniu można w szybki sposób pokryć całą powierzchnię podłogi i na stałe przymocować je do podłoża. Jak obliczyć ilość potrzebnego materiału i związany z nim koszt zakupu?
Rodzaje wykładzin i ich zalety
Współczesne wykładziny przypominają dywany, a przy tym mają lepsze właściwości. Nie rozwijają się w nich roztocza i alergeny, ponieważ wykonuje się je z materiałów antybakteryjnych. Są wodoodporne, łatwe w utrzymaniu czystości, a do tego chronią przed zimnem i wygłuszają dźwięki. Ponadto nie przemieszczają się podczas chodzenia, są ciepłe i naturalne. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wykładzin – dywanowe i elastyczne. Wykładziny dywanowe produkuje się przede wszystkim z włókien sztucznych. Najpopularniejsze są poliamidowe, ponieważ ich włókna są trwałe, sprężyste i niełamliwe. Równie często kupowane są poliestrowe, polipropylenowe, akrylowe i wełniane – stosowane najczęściej w domach. Wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność, sprawdzi się wykładzina elastyczna. Łatwo ją utrzymać w sterylnej czystości, jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Jak obliczyć niezbędną ilość wykładziny?
Ceny wykładzin podłogowych dotyczą zwykle metra kwadratowego, dlatego, aby wiedzieć, ile wykładziny potrzeba do danego wnętrza, należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Pomiary wykonuje się po największej długości wnętrza i po jego największej szerokości. Dodatkowo podczas mierzenia należy uwzględnić wszystkie wnęki. Do uzyskanych wymiarów dodaje się jeszcze 1-2 m² na zapas. Przy wzorzystych wykładzinach należy zwrócić uwagę na kierunek ułożenia wzoru na wykładzinie. Otrzymaną wartość trzeba pomnożyć przez kwotę, by oszacować ostateczną cenę.