Niestandardowe docinanie wykładzin. Rozwiązania dla wymagających
- Szczegóły
Montowanie i przycinanie wykładzin nie należy do zajęć łatwych. Problemem jest nie tylko równe rozłożenie, ale też precyzyjne docięcie wszystkich narożników i zakamarków. Zaleca się powierzyć je profesjonalnym firmom i osobom, które dysponują szeroką wiedzą na ten temat, a także wieloletnim doświadczeniem.
Wykonawca ma obowiązek sprawdzić, czy dostarczona wykładzina pochodzi z jednej serii, szczególnie jeśli ma być układana w tym samym pomieszczeniu. Leżące obok siebie arkusze wykładziny (rolki) należy układać w tym samym kierunku. W specyficznych przypadkach wykładzin ze wzorem arkusze należy odwrócić.
Do cięcia wykładzin dywanowych zalecane są noże z zakrzywionym ostrzem, specjalne noże pchane lub przycinaki (przyścienne, do cięcia listew cokołowych i stopni schodowych, do fazowania np. na skos). Przydatna także może okazać się specjalna stalowa szyna do cięcia. Źle wykonanie cięcie może powodować prucie się nitek. Łączenia należy przygotować tnąc wykładzinę przez dwa nałożone na siebie arkusze.
Z kolei docinanie płytek dywanowych wykonuje się po rozplanowaniu ich ułożenia począwszy od środka pomieszczenia. Docinane płytki powinny być układane przy ścianie i mieć szerokość nie mniejszą niż 15 cm.
Nigdy nie wolno zapomnieć o odpowiednim zwieńczeniu. Do wykładziny należy dopasować odpowiednią listwę wykończeniową, która ochroni jej brzegi przed zawijaniem się i strzępieniem, a także estetycznie zakryje połączenie podłogi ze ścianą. To element niewielki, ale znaczący. Od niego również zależy ostateczny efekt i wygląd całego pokoju.